26 Mayıs 2018, Cumartesi

HABERİN KALBİ / Halktan Yana - Gerçek Haber

Soner Yalçın yazdı… Kampanya başlatıldı! Faik Tonguç kimdir?

Soner Yalçın yazdı… Kampanya başlatıldı! Faik Tonguç kimdir?

1889'da Çorum'da doğan Faik Tonguç, Mülkiye mektebini bitirdikten sonra ailesinin isteğiyle dil eğitimi almak üzere Fransa'ya gitti. Ardından İngiltere'de eğitimine devam eden Tonguç, bu sırada Birinci Dünya Savaşı patlak verince ülkesine dönerek savaşa katıldı. İngiltere’ye eğitime giden bir idareci adayı. Ancak 1. Dünya Savaşı’nın patlak vermesiyle eğitimini yarıda bırakarak asker olur ve Doğu Cephesi’ne giderek Ruslara karşı savaşır. Tonguç, 11 Temmuz 1916 günü Erzurum’daki çatışmalarda Rusların ateş çemberinin içinde kaldı ve esir düştü, ölümle burun buruna yaşadı.

Bolşevikler Çarlık Rusya’sında devrim yaparak iktidarı ele geçirince barış umudu doğunca Faik Tonguç ve diğer Türk esirler de vatanlarına dönebilme olasılığını düşünmeye başladılar…

Faik Tonguç’un anılarında esaret günlerindeki barış umudunun öyküsü kısaca şöyle:

“10 Kasım 1917. Bu gece nehir donmuş, her taraf beyaz örtülere bürünmüştü. Kumandan yardımcısına sobanın yakılması için bir kaç günden beri rica ediyoruz, nihayet günde bir defa yakılmasına emir verildi. Soğuğa karşı olan dayanıklılığıma rağmen uyumak kabil olmuyordu…

Bugün elimize geçen Fransızca bir gazetede mütareke emrinin verilmiş olduğunu, Bolşevik hükümeti başkanı Lenin’in, genel barış şartlarının bildirilmesi in müttefik devletlere başvurduğunu okuduk. Bizi yeniden hayata kavuşturacak olan bu haberin verdiği sevinçle şarkılar söyleyerek, milli oyunlar oynayarak geç vakitlere kadar eğlendik… Barış şerefine bir geceye mahsus olmak üzere muhafızlar da eğlencemize ses çıkarmadılar…

Kaçış yolumuz, önce düşünülen ve arkadaşların başarısızlığı ile sonuçlanan güney yolunun tam aksi yönünde. Kuzey tarafını takip edeceğiz, geldiğimiz yoldan, Şarya Vologda-Kazan yoluyla Türkistan, Kafkasya Türk ve Müslümanlar arasına karışmayı amaçlıyoruz…”

 

faik-tonguc-3

Faik Tonguç ve silah arkadaşları Bolşevik devriminin yarattığı boşluktan yararlanarak amaçlarına ulaştılar. Uzun ve yorucu bir yolculuktan sonra esirler yurda döner. Tonguç Kurtuluş Savaşı sonrası Ankara’ya yerleşir ve ticaret ile uğraşmaya başlar.

 

Savaş yılları ve esir kamplarında yaşadıklarını ‘Birinci Dünya Savaşı'nda Bir Yedek Subayın Anıları' adıyla bir kitapta toplayan Tonguç, aynı zamanda okumayı çok seven gerçek bir kitap tutkunuydu. 1964 yılında memleketi olan Çorum'da bir çocuk kitaplığı inşa edilmesini sağlayarak evindeki kitapları da bu kitaplığa bağışladı. 1968'de yaşamını yitiren Tonguç, arkasında binlerce çocuğun yaşamına dokunan bir çocuk kütüphanesi bıraktı.

CHANGE.ORG’DA KAMPANYA BAŞLATILDI

Çorum'un tarihi kent merkezine oldukça yakın mesafede, Çöplü Mahallesi'nde bulunan bu kütüphane, Faik Tonguç Çocuk Kütüphanesi adını taşıyor. Ancak tek katlı ve bahçe içindeki çocuk kütüphanesi, Çorum Belediyesi'nin aldığı kentsel dönüşüm kararıyla yıkılarak yerine 9 katlı apartmanlar yapılacak. TOKİ eliyle uygulanacak olan kentsel dönüşüm projesiyle ilgili imar planları onaylandı. Alınan bu karar üzerine sosyal medya kullanıcıları Change.org internet sitesinde ampanya başlattı.

Faik Tonguç torunlarıyla birlikte...

Foto: Odatv – Faik Tonguç torunlarıyla birlikte…

yukarı çık