21 Şubat 2019, Perşembe

Haberin Kalbi - Türkiye'nin En Güncel Haber Sitesi

SAMER araştırması: “Demirtaş kalamazsa HDP seçmeni ikinci turda İnce diyor”

SAMER araştırması: “Demirtaş kalamazsa HDP seçmeni ikinci turda İnce diyor”

Siyasal ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (SAMER), 24 Haziran’da gerçekleşecek olan cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerine dair seçmen eğilim ve tutumlarını araştırdı.

Araştırma 1-5 Haziran 2018 tarihleri arasında, aralarında sandıkların taşındığı ve Kürt nüfusunun yoğun olarak yaşadığı 18 ili kapsıyor.

Partilerin oy dağılımı

2 bin 100 hanede yüz yüze görüşme yöntemi ile yapılan araştırmaya göre “Bu pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna verilen yanıtlar şöyle:

HDP: Yüzde 39

AKP: Yüzde 33,7

CHP: Yüzde 8,4

Kararsızlar: Yüzde 6,6

MHP: Yüzde 4,7

İYİ Parti: Yüzde 3,7

Saadet Partisi: Yüzde 1,5

Bu sonuçlar, HDP’nin 1 Kasım 2015’teki seçimlere kıyasla oyunun yüzde 4,7 oranında arttığına işaret ediyor. Çünkü SAMER’in araştırmasına göre 1 Kasım’da aynı seçmen grubunun yüzde 36,5’i AKP’ye, yüzde 34,3’ü ise HDP’ye oy verdiğini beyan etmişti.

Araştırma, seçmenini en fazla koruyan partinin yüzde 4,5 ile HDP olduğunu gösterirken; en çok kararsız seçmenin AKP’de ölçüldüğünü, oylarının yüzde 23,2’sini İYİ Parti’ye, yüzde 6,1’ini AKP’ye kaptıran MHP’nin ise bölgede en fazla eriyen parti olduğunu ortaya koyuyor.

Cumhurbaşkanlığı 1. ve 2. tur

SAMER’in araştırmasında “Bu pazar cumhurbaşkanlığı seçimi olsa hangi adaya oy verirsiniz?” sorusuna katılımcıların yanıtları ışığında elde edilen oranlar ise şu şekilde:

Selahattin Demirtaş: Yüzde 39

Recep Tayyip Erdoğan: Yüzde 38

Muharrem İnce: Yüzde 9,5

Meral Akşener: Yüzde 5,2

Temel Karamollaoğlu: Yüzde 1,3

Kararsızlar: Yüzde 5,3

Araştırmada “Cumhurbaşkanlığı 2. tura kalır” diyenlerin bu turdaki tercihlerine göre ortaya çıkan tablo da şöyle:

Selahattin Demirtaş: Yüzde 46,2

Muharrem İnce: Yüzde 23,3

Recep Tayyip Erdoğan: Yüzde 16,7

Meral Akşener: Yüzde 6,2

“Demirtaş kalamazsa oylar İnce’ye”

Araştırma grubunun yüzde 4,6’sı ise Selahattin Demirtaş ikinci tura kalamazsa CHP’nin adayı Muharrem İnce’ye oy vereceğini beyan etmiş.

SAMER bu durumu, “Selahattin Demirtaş’ın 2. tura kalmasına dönük seçmeninin önemli bir kısmı görüş bildirmiş olmakla birlikte Demirtaş’ın kalmaması halinde İnce’ye oy verme eğiliminin çalışma sürecinde en çok dillendirilen tercih olduğu gözlenmiştir” sözleriyle ifade ediyor.

En güçlü bağ Demirtaş-HDP seçmeni arasında

Öte yandan araştırmaya göre cumhurbaşkanı adayı ve parti seçmeni ilişkisinde en güçlü bağ Selahattin Demirtaş ile HDP seçmeni arasında: Selahattin Demirtaş’a oy vereceklerin yüzde 97,1’i HDP’ye oy vereceğini söylemiş.

Ayrıca yüksek gelir grubunun Muharrem  İnce’yi, orta gelir grubunun Recep Tayyip Erdoğan’ı, düşük gelir grubunun ise Selahattin Demirtaş’ı ağırlıklı olarak tercih ettiği araştırmada elde edilen bir diğer bilgi.

yukarı çık