23 Ocak 2018, Salı

HABERİN KALBİ / Halktan Yana - Gerçek Haber

CHP'li Sezgin Tanrıkulu:IŞID Türkiye de Hangi Tarihte Terör Örgütleri Listesine Alınmıştır?

CHP'li Sezgin Tanrıkulu:IŞID Türkiye de Hangi Tarihte Terör Örgütleri Listesine Alınmıştır?

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Binali YILDIRIM tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Dr. M. Sezgin TANRIKULU 

İstanbul Milletvekili 

 

Ekim ayı sonunda basında geniş yer bulan bir raporda, Suriye ve Irak’ta IŞID saflarında çatışmalara katılan binlerce kişinin ülkelerine döndükleri, Türkiye’ye dönenlerinin sayısının da 900 civarında olduğu belirtilmiştir.

 

Polis tarafından yapılan açıklamada ise, Ekim ayı sonlarında İstanbul Arnavutköy ve Esenyurt’ta iki evde çıkan yangınlarda bomba malzemesi bulunduğu, Bayrampaşa’da bir alışveriş merkezinin otoparkında bomba yüklü araç ve motosiklet ele geçirildiği açıklanmış; 

Ankara, İstanbul ve İzmir başta olmak üzere sekiz ilde yürütülen operasyonlarda IŞID üyesi olduğu iddia edilen 143 kişinin gözaltına alındığı haberleri de basına yansımıştır.

 

Bu bağlamda;

 

1.Suriye ve Irak’ta savaştıktan sonra Türkiye’ye dönen IŞID üyesi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının sayısı nedir? Bu kişiler konusunda ilgili Bakanlıklar ve AKP Hükümeti ek güvenlik tedbirleri almış mıdır?

 

2.MİT eski yöneticilerinin ve güvenlik uzmanlarının “IŞİD’in coğrafi olarak kontrol ettiği yerlerin elinden çıkmasına rağmen tehdit olma durumunun ortadan kalkmadığı” yönündeki saptamaları dikkate alınmakta mıdır?

 

3.Son beş yıl içinde “IŞID üyesi olduğu” iddiasıyla kaç kişi gözaltına alınmıştır? Bunların kaçı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır?

 

4.Son beş yıl içinde gözaltına alınanların kaçı tutuklanmıştır? Tutuklandıktan sonra kaç IŞİD üyesi tahliye edilmiştir? Tahliye edildikten sonra nerede olduğu bilinmeyen kaç IŞID üyesi vardır?

 

5.Tahliye edildikten sonra kaç IŞID üyesi yeniden bir eyleme, saldırıya katılmış ve savaşmak için yurtdışına gitmiştir?

 

6.Türkiye’de kaç IŞİD üyesinin ve sempatizanının bulunduğu tahmin edilmektedir?

 

7. IŞID Türkiye de hangi tarihte terör örgütleri listesine alınmıştır?

 

8.Türkiye’de “IŞİD terör örgütü ilan edildi mi edilmedi mi? IŞİD, Bakanlar Kurulu kararıyla bir terör örgütü ilan edilmişse, bu Emniyet Genel Müdürlüğü'ne bildirilir, örgütün Türkiye'deki faaliyetleri takip altına alınır. Emniyet Genel Müdürlüğü listesinde IŞİD diye bir terör örgütü var mıdır?

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
yukarı çık